1771

Problemy współczesnych sklepów online

Problemy współczesnych sklepów online

Problemy współczesnych sklepów online. Nie od dziś wiadomo, że handel coraz prężniej rozwija się w Internecie. Dlatego też sprawnie działający sklep online to podstawa, dzięki której klienci chętniej dokonują w nim zakupów.

Sklepy internetowe, choć oferują liczne korzyści, napotykają także na wiele wyzwań. Problemy i trudności mają różnorakie pochodzenie. Od warunków zmieniającego się świata, przez trendy w modzie, życiu, gospodarce, po upodobania klientów poszczególnych branż. 

Wiemy doskonale, że zarówno pandemia Covid jak i wojna w Ukrainie wstrząsnęła nie jednym biznesem czy firmą. Wiele marek upadło, zakończyło działalność. 

1. Dlaczego sami sobie stwarzamy trudności?

Według badań co roku z polskiego rynku internetowego znika od 6 do 8 tysięcy sklepów internetowych – dlaczego? 

Głównie z niewiedzy. Właściciele nie są świadomi tego, że stworzenie realnie działającej kampanii marketingowej w obecnych czasach to nie fanaberia, a konieczność, by interes przyniósł wymierne zyski. Wielu właścicieli bagatelizuje fakt, że “aby wyjąć, należy włożyć” – realne pieniądze, także na reklamę sklepu w Internecie. Chęć oszczędności i stwierdzenie, że “bawić się na Facebooku/Google to może mój kuzyn, co informatykę studiuje” jest niestety bardzo częsta. A jest to strzelanie sobie samemu w stopę!

W dzisiejszym digital’owym świecie, specjalizacja w marketingu, w obsłudze narzędzi analitycznych stała się bardzo ważna. Warto zatem zaufać specjalistom, którzy mają odpowiednie kompetencje by prowadzić mądre kampanie i generować zyski.

2. Ceny versus koszty prowadzenia działalności

Jeśli nasza oferta posiada dużą konkurencję, wzrasta ryzyko, że trudno będzie się z nią przebić. Oczywiście możemy iść “na cenę” – czyli obniżać ceny produktów względem konkurencji. Nieprzemyślane zaniżone ceny produktów czy usług to także droga donikąd – Mniejsza cena równa się mniejszej marży i jeśli nie zostanie zrekompensowana większą ilością zamówień, obniża rentowność naszego biznesu. Zmniejszona marża (dla zachowania rentowności) często pociąga za sobą, gorszą obsługę po sprzedażową, wydłużony czas realizacji zamówień, irytację klientów…

3. Problemy współczesnych sklepów online. Promowanie?! Nie, dziękuję!

A to poważny błąd właścicieli sklepów online!

“Nie inwestując w promocję oszczędzam więcej pieniędzy”

Takie krótkowzroczne podejście prędzej, czy później okaże się złudne. Z początku będziemy się cieszyć z dodatkowych środków na koncie, ale na jak długo? Im słabiej promuje się sklep internetowy, tym mniej klientów się o nim dowie, więc mało kto kupi produkty. Bez sprzedaży nie wygenerujemy zysku, a koszty nie będą spadać.  Sam upór to za mało, żeby prowadzić sklep internetowy. Unikanie inwestycji związanych z promocją to ogromny błąd w e-commerce, który będzie Cię kosztować znacznie więcej, niż się spodziewasz. W momencie, gdy uświadomimy sobie efekty swoich decyzji, może się okazać, że będzie już za późno…

Ponownie: dajmy zaufać profesjonalistom od reklamy i promocji. 

4. User Experience na wagę złota

Kolejną bolączką jest niewłaściwie zaprojektowana szata graficzna. Dziś już nikt nie wyobraża sobie sklepu online, który nie daje możliwości wysyłki kurierem, czy śledzenia procesu swojego zamówienia. Mimo to, takie sklepy także się zdarzają. A jak wiadomo, klienci wybierają nie tylko pod względem cen produktów, ale przede wszystkim – oczami, oceniając warstwę wizualną. Ponad połowa porzuconych koszyków to natomiast źle zaprojektowane przejścia, wygląd buttonów czy nieintuicyjne menu. 

W dobie tak ostrej konkurencji w każdej branży handlu internetowego dobre UI/UX jest naprawdę na wagę złota.

 

Podsumowując, branża e-commerce ma bardzo wysoki wskaźnik niepowodzeń, ale to nie znaczy, że należy zrezygnować z zakładania swojego biznesu!

 

Konieczne są odpowiednie kroki:

– szczegółowy research,

– ustalenie dopasowanej do branży strategii marketingowej,

– wdrożenie polecanych przez specjalistów praktyk marketingowych i konsekwentne trzymanie się założonego planu.

 

W ten sposób szansa na osiągnięcie sukcesu jest bardzo wysoka!

Rozpoczynając sprzedaż w internecie trzeba mieć świadomość, że nasza oferta musi wytrzymać konkurencję cenową, przyciągnąć potencjalnych klientów ofertą a także posiadać ofertę odróżniającą ją wyraźnie od konkurencji. Jest tylko jeden problem: prawie wszystko już jest lub było.

 

Musimy się zatem zastanowić co takiego fajnego jesteśmy w stanie zaoferować klientom, czego nie ma i mieć nie będzie lepiej wypromowana i rozpoznawalna konkurencja? Dobrze jest rozpocząć sprzedaż przez internet od oferty, której w danym momencie nie ma na rynku albo gdzie konkurencja jest mniejsza. Przebicie się do klienta docelowego będzie łatwiejsze, a cały biznes – mniej ryzykowny. Na początku najlepiej sprawdza się skupienie się na węższej grupie towarów. Daje to możliwość wyspecjalizowania się w obrębie konkretnej oferty.

 

Chcesz uniknąć wyżej przedstawionych problemów? Twój sklep online nie przynosi zysków, a jego szata graficzna odstrasza klientów? Wypełnij krótką ankietę i skontaktuj się z nami. Doradzimy, wycenimy i jak zawsze – damy z siebie 100% aby efekt końcowy zachwycił nie tylko Ciebie, ale i Twoich przyszłych klientów.

1771

Czytaj również