1228

Easter eggs w programowaniu

Easter eggs w programowaniu

1. Easter eggs (ang. Wielkanocne jajo) - to ukryte i celowe nawiązania do rzeczywistości, zamieszczane przez programistów w swoich realizacjach.

Najczęściej mają charakter humorystyczny, który w żaden sposób nie wpływa na działania danego programu, wymaga jednak wykonania odpowiednich czynności, wciśnięcia kombinacji określonych klawiszy itp. Takie „zabawy” programistów trafiały i cały czas trafiają do gier, systemów operacyjnych czy urządzeń elektronicznych.

2. W branży elektronicznej rozrywki easter eggi mają często charakter humorystyczny, choć pełnią również inne funkcje:

– nawiązanie do historycznych gier komputerowych celem podkreślenia ich wkładu w rozwój branży
– wzbogacenie świata gry o elementy podkreślające klimat danej produkcji
– nagrodzenie gracza za poszukiwania easter eggów

Dziś publikujemy tylko część najbardziej znanych „jaj” mając nadzieję, że umilą poniedziałkowy dzień pracy 😉

3. Adobe Photoshop CS3

W najpopularniejszym programie graficznym ze stajni Adobe też oczywiście nie mogło obyć się bez jajka. Jeżeli korzystasz z wersji CS3, to wejdź, trzymając wciśnięty Ctr w „Pomoc” i kliknij w „O Photoshopie”. Wyświetliła Ci się czerwona pigułka jak z matrixa? Ok! To jeszcze nie wszystko! Zrób zrzut z ekranu, wrzuć go do Photoshopa i obniż kontrast i jasność do zera, a zobaczysz nekrolog jednego z twórców programu.

4. Google.

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Nie wiedzieliśmy jednak, że używają jej również istoty pozaziemskie. W opcjach językowych Google można bowiem wybrać język klingoński – czyli mowę rasy zamieszkującej planete Qo’noS w serialu telewizyjnym Star Trek. Lista języków do obejrzenia – translate.google.com

Jak wiadomo napis Google przyjmuje czasami inny wygląd niż zazwyczaj. Czasami jest to po prostu jeden obrazek i nic więcej. Jednak czasami tworzą one historyjkę. Przykład tych historyjek: http://www.google.com/doodle4.html Info: Zmieniając w http://www.google.com/doodle4.html cyfrę na inną możesz obejrzeć resztę doodle. Zachęcamy do przejrzenia.

Pracownicy Google’a znani są z poczucia humoru i co rusz we własnych aplikacjach zaszywają nowe easter eggi. Podobnie zrobiono w aplikacji Telefon Google, który niedawno uaktualniono do wersji z numerkiem 9.0. Ukryto tam tryb łapy, który pozwala włączyć kocią lub psią łapę. Ta pokaże się na ekranie.

Easter eggi można znaleźć także w systemie Android i prawie każdej grze.

Dowiedz się więcej…

1228

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1282

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1191

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej