10-09 167

Co mogą odebrać nam nowe technologie?

Co mogą odebrać nam nowe technologie?

10-09 167

Ludzie chcą żyć wygodnie, łatwo i przyjemnie, więc udoskonalamy urządzenia, aby spełniały nasze wymagania. Tymczasem, paradoksalnie, stajemy się ubezwłasnowolnieni nową technologią. Postęp techniczny dokonuje się w szaleńczym tempie, a humanistyka człowieka, czy rozwiązywanie problemów społecznych nie zmienia się w tak szybko.

Technologie dziś negatywnie wpływają na nasze życie społeczne. Wszechobecna cyfrowa inwigilacja odbiera ludziom prywatność i godność, sprowadzając ich do odbiorców reklam. Internet może też szkodzić duchowości, odciągając użytkowników od realnego świata i spotkań z innymi.

Czy nowe technologie faktycznie sprawiają, że coś tracimy? Czy w ogóle coś stracimy? A może jednak zyskamy?

Przede wszystkim do tematu należy podejść racjonalnie, robiąc rachunek zysków i strat: Kosztem naszej prywatności i niejednokrotnie tożsamości, zyskujemy dostęp do nieograniczonej ilości informacji, której treść zależeć może tylko i wyłącznie od nas.

Wiedza, jaką dzięki technologiom możemy zyskać, powoduje rozwój cywilizacji, wszelakich rynków zbytu przemysłu czy medycyny.

Globalna Rada ds. Powstających Technologii, działająca przy Światowym Forum Ekonomicznym, opublikowała raport na temat dziesięciu trendów technologicznych, które będą miał największy wpływ na przyszłość ludzkości. Niektóre z nich są już dla nas praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dziś wydobycie surowców z głębin oceanów czy magazynowanie energii elektrycznej brzmi mało realnie, jednak całkiem możliwe, że już za chwilę takie rzeczy staną się dla nas czymś oczywistym.

Szeroko jest także rozwijana technologia drukowania 3D, dzięki której można projektować i produkować wszelkiej maści protezy.

Ze strony „szarego” człowieka, statystycznego użytkownika Internetu, wymiernych i natychmiastowych korzyści jest zgoła mniej - przede wszystkim tracimy prywatność, oraz tak bardzo cenny ostatnio - czas. Unikamy spotykania się z ludźmi, wolimy kontakt wirtualny, który jest mniej wymagający i stresujący.

Prawda jest taka, iż przełamujemy bariery i granice, które jeszcze 10 lat temu wydawały się nieprzekraczalne. W tych nowych okolicznościach musimy odnaleźć swoje własne miejsce. Niestety, coraz wyraźniej dostrzegamy to, iż współczesny człowiek stał się niewolnikiem nowoczesnych technologii. I tu nasuwa się nam pytanie, czy „dorośliśmy” do postępu technologicznego, którego jesteśmy autorami. Rozum dał nam możliwość posługiwania się narzędziami takimi jak energia atomowa, czy klonowanie. Tylko czy za tymi osiągnięciami techniki idzie w parze również rozwój świadomości, humanizmu, zwykła ludzka odpowiedzialność?

Filmy

01-22 641

Strona WWW KIA

01-22 441

Strona WWW FORD

11-07 311

Strona WWW MANLAY

11-07 311

Strona WWW ASMED

05-04 407

Strona WWW Gastro Nord

05-04 463

Strona WWW Aqua Park

03-30 514

Strona WWW Katalpa

03-01 178

Strona WWW Podłogi Skalski

01-17 466

Strona WWW Mała Anglia Boutique Apartments & SPA *****

11-05 144

Strona WWW Bakal

11-05 1 055

Poznaj nasz zespół
Website Style

COPYRIGHT 2011-2019 ALL RIGHTS RESERVED